فرمت jpg چیست؟تفاوت و کاربرد آن چیست؟

بدون دیدگاه
فرمت jpg

فرمت jpg چیست؟تفاوت و کاربرد آن چیست؟

www.downloadpicture.ir

سلام در این پست قصد معرفی کردن فرمت jpg را داریم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.دانلود عکس

 

جی‌پی‌ئی‌جی (JPEG) نام یک استاندارد متداول در دنیای تصاویر است. این نام برای سادگی به صورت جِی‌پِگ نیز خوانده می‌شود.

این نام کوتاه شدهٔ «گروه مشترک کارشناسان گرافیک» (به انگلیسی: Joint Photographic Experts Group) است، که نام گروهی است که این استاندارد را تعریف کردند.

 

استاندارد جی‌پگ مشخص‌کنندهٔ کُدگذاری‌هایی است که تعیین می‌کند یک تصویر چگونه به جریانی از بایت‌ها فشرده‌سازی می‌گردد، و چگونه می‌توان آن‌ها را دوباره به حالت تصویری و قالب اولیه بازگرداند. از این روش فشرده سازی معمولاً با عنوان فشرده‌سازی ضایعاتی نام برده می‌شود. در روش فوق برخی از ویژگی‌های دیداری در طی فرایند از بین رفته و نمی‌توانند مجدداً بازیابی شوند اگرچه نوساناتی در خط پایهٔ استاندارد جی‌پگ وجود دارد که فاقد تلفات می‌باشند.

قالب جی‌پگ پیشرفته و در هم پیچیدهٔ دیگری وجود دارد که در ان داده‌ها در گذرگاه‌های چند گانهٔ اجزا بالا متراکم می‌شوند. این قالب، مناسب جهت تصاویر بزرگی است که در حال دانلود با خطوط ارتباطی کم سرعت نمایش داده می‌شوند و به آن‌ها اجازهٔ پیش‌نمایش مناسب بعد از دریافت تنها بخشی از داده‌ها را می‌دهد. فایلهای تصویری که در آن‌ها از فشرده‌سازی جی‌پگ استفاده می‌شود معمولاً فایلهای JPEG نامیده می‌شوند. اکثر برنامه‌های نرم‌افزاری ویرایش تصاویر که با یک فایل جی‌پگ نوشته می‌شوند در واقع به ایجاد یک فایل در قالب JFIF می‌پردازند. قالب JPEG/JFIF پرکاربردترین قالب جهت ذخیره و انتقال تصاویر بر روی وب هستند. به این دلیل قالب JPEG/JFIF بهتر از قالب گیف می‌باشد. همچنین قالب JPEG/JFIF نسبت به قالب پی‌ان‌جی که برای تولید فایلهای تصویری بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ارجح می‌باشد.

 

 

  • اطلاعات مفید تصویر در یک محدوده کوچک خیلی ملایم تغییر می‌کند، یعنی غیرعادی است اگر در یک محدوده کوچک تفاوت رنگی فاحش وجود داشته باشد.
  • قدرت تفکیک دید انسان در تصاویر خاکستری بیشتر است یعنی چشم به روشنایی و تیرگی حساس‌تر است تا به رنگ.

هنگامی که تصویر تنها برای نمایش بکار می‌رود، از بین رفتن داده‌ها در اثر فشرده‌سازی جی‌پگ قابل چشم‌پوشی است اما زمانی که تصویر متعاقباً برای پردازش استفاده شود، آرتیفکت‌های تصویر ممکن است در اثر فشرده‌سازی جی‌پگ تا حد غیرقابل قبولی افزایش یابد. یک نمونه از چنین تأثیراتی در تصاویر زیر مشاهده می‌شود.

 

چکیده:فرمت jpg یک فرمت بسیار پرکاربر است این فرمت پرکاربرد ترین فرمت برای عکس هایی است که در وب نمایش داده می شود.در این فرمت شما همانند فرمت png نمیتوانید تصاویر شفاف(transparent) بسازید .شما می توانید با این فرمت تصاویر را به راحتی کم حجم کنید و در اغلب اوقات بدون افت کیفیت تصویر را دریافت نمایید.دانلود عکس

منبع:wikipedia.org

 

مطالب مرتبط

 

فرمت SVG چیست؟تفاوت و کاربرد آن چیست؟

فرمت PSD چیست؟تفاوت و کاربرد آن با دیگر فرمت های تصویری چیست؟

فرمت eps چیست؟Encapsulated PostScript

فرمت png چیست؟کاربرد و تفاوت آن با دیگر فرمت های تصویری چیست؟

 

مشخصات

دانـــــلود

  • 82 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.